Jadalnia w europejskim stylu

Z pewnością wielu z nas urzeka domowy i ciepły klimat włoskich akcentów w jadalni, albo powiew królewskiego dystansu brytyjskich stołów i krzeseł czy wreszcie szwedzkiego chłodu zmieszanego z klasą i dobrym smakiem. Możemy wprowadzać do własnego domu takie klimaty, w zależności co lubimy i w jakim stylu czujemy się najlepiej. Najważniejszym meblem w jadalni, jest oczywiście stół. Okrągły czy prostokątny, musi być na tyle ogromny, by pomieścić nie tylko całą rodzinę, ale i gości podczas różnych przyjęć. Zarówno brytyjskie, szwedzkie czy włoskie stoły są i okrągłe i prostokątne. W brytyjskiej kolekcji spotkamy stoły proste białe, ale również z zaokrąglonymi bokami czy rzeźbionymi nogami.

Włoskie klimaty to przede wszystkim szlachetne drewno, z którego stoły są wykonane. Stół możemy kupić rozkładany, dzięki temu uzyskujemy na co dzień większą powierzchnię. Krzesła powinny pasować do stylu stołu. Najlepiej więc je zakupić w komplecie. Te z kolekcji angielskiej, mogą przypominać krzesła z królewskich komnat, z wypełnieniem materiałowym, okrągłe z ładną, zdobioną ramą. Takie świetnie się prezentują w białej ramie, ze skontrastowaną w wypełnieniach czernią i tym samym pasują do białego, jak i ciemniejszego stołu. Włosi lubią prostotę, zmieszaną z klasą.

Dlatego włoskie krzesła, to przeważnie prosta forma, prostokątne siedzenia, dostępne zarówno z wypełnieniem jak i bez. W europejskim stylu jadalni nie może zabraknąć komody, albo kredensu. Do angielskich, królewskich akcentów, możemy dopasować antyczny kredens w białym, albo czarnym kolorze. Możemy wykorzystać kredens, który już posiadamy w domu, poddając go renowacji i tworząc go na antyczny styl. W małych jadalniach, komody i kredensy warto zamawiać pod indywidualne zamówienie, by meble pasowały do całości, a tym samym nie zabierały nie potrzebnego miejsca, a wręcz wykorzystywały wnęki i luki. Oświetlenie w jadalni może być różne, lampy halogenowe w podwieszonym suficie, albo duże żyrandole nad stołem jadalnym, czy stojące lampy po bokach, wszystko zależy od miejsca, jakie mamy do wykorzystania i od naszego budżetu.